G-kull vecka 8

Sista veckan hos oss var det fullt av aktiviteter. Många besökare kom, och vi har åkt bil två gånger. Småttingarna tyckte att den första bilresan var lite otäck och ylade en del, men ingen kräktes. Den andra bilresan gick bättre. Vi har njutit av att leka och gosa med småttingarna så mycket det bara gick.

 

På tisdagen var en konsult från den tyska moderklubben RZV hos oss och registrerade valparna i den tyska avelsboken. Även där genomgick valparna en undersökning. På onsdagen var det veterinärbesöket, som alltid är spännande. Veterinären tyckte att vi har fina valpar.

 

Nu har alla små flyttat till sina nya hem. Vi är mycket tacksamma över att ha kunnat träffa så många trevliga och fina nya hundägare. Varje kull är unik, och det är så fantastiskt att se hur en liten nyfödd valp blir en liten personlighet.

 

Vi ser fram emot att följa uppväxten och utvecklingen av alla småttingarna.

Här kommer nu för sista gången en del bilder och en kort inspelning från förra veckan.